Opublikowano:

Cząber – ciekawostki i właściwości

 

Cząber ogrodowy znany również jako dzięcielina, cząberek, satureja. Jest to roślina dorastająca do 25-30cm i pochodzi z wschodnich terenów Morza Śródziemnego. Obecnie bardzo często spotykana w domowych ogródkach na całym świecie. Znana była już za czasów panowania Juliusza Cezara i była wykorzystywany przez naszych bardzo odległych przodków, kiedy świat nie był jeszcze eksplorowany i nie było dostępu do takich egzotycznych wtedy przypraw jak czarny pieprz. Co ciekawe przez wiele lat cząber miał opinię rośliny regulującej popęd płciowy.

Jest to zioło o bardzo wyrazistym smaku i pikantnym smaku. Od czasów saskich była kojarzona z smaczną i aromatyczną żywnością. Świetnie komponuje się z fasolą, soczewicą i grochem. Bardzo smacznym połączeniem jest posiekany cząber z bułką tartą w farszach oraz różnego rodzaju nadzieniach.

 

Cząber letni

Cząber letni (Satureja hortensis) jest najbardziej delikatnym gatunkiem z pośród 30 z całej rodziny cząbrów. K

Zawarty w nim olejek lotny wykazuje działanie lecznicze. Z badań wynika, że cząber letni powstrzymuje nadmierną fermentacje i wzdęcia, pobudza trawienie oraz działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.

 

Zbiory należy przeprowadzać w okresie kwitnienia, czyli od lipca do września, ponieważ wtedy roślina produkuje najwięcej olejków eterycznych. Zbiera się całą część naziemną lub same wierzchołki pędów i suszy się je w pęczkach rozwieszonych na sznurze lub rozłożone cienką warstwą na siatkach w temperaturze otoczenia.

Warto wiedzieć, że posiadając we własnym ogródku fasolę i sadząc obok niego cząber, odstraszamy mszyce.

Cząber górski (zimowy)

Cząber górski (Satureja montana) jest jednym z bardziej intensywnych gatunków tych roślin. Ma dokładnie takie same wymagania i właściwości jak cząber letni, lecz jest o wiele bardziej aromatyczny niż wcześniej wymieniony z uwagi na większą ilość olejków eterycznych. W przeciwieństwie do cząbru letniego jest to roślina wieloletnia.

 

 

Podczas gotowania cząber, czy to górski czy letni, należy dodawać pod koniec gotowania, aby wydobyć jego smak i nie utracić jego aromatu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie mogą Państwo zakupić cząber oraz inne przyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *