Opublikowano:

Sól – różne rodzaje i ich właściwości #1

 

Co to jest sól?

Sól to związek chemiczny będący produktem reakcji chemicznej kwasu z zasadą. Jeden z tych związków jest bardzo często w użyciu w kuchni. Mowa o chlorku potasu, czyli soli kuchennej.

Sól kuchenna – jedna z najczęściej stosowanych przypraw na całym świecie. Prawdopodobnie nie ma osoby, która by nie słyszała o soli. Stosowana również jako konserwant, służy ludziom od wielu wieków. Mięso, które było przechowywane w soli, z uwagi na jej higroskopijność (czyli, że związek może pochłonąć wodę z otoczenia czy tkanek jak to w przypadku mięsa), mogło przeleżeć dużo dłużej niż mięso niezakonserwowane w soli. Aczkolwiek sól, na całym świecie jest jednym z czynników, które powodują tak zwane choroby cywilizacyjne np. nadciśnienie tętnicze. Nic więc dziwnego, że ma swoich fanów jak i przeciwników. My dziś opowiemy wam o kilku rodzajach soli, które można spotkać w kuchniach świata.

Halit, czyli sól kamienna w postaci nieprzetworzonejSól kamienna

Najbardziej powszechna sól. Do kupienia w każdym spożywczaku. Wydobywa się ją w kopalniach. Powstała z nieistniejących już mórz na przestrzeni milionów lat.

Sól warzona

Sól warzona oczyszczona z innych związków, które pojawiają się w soli kamiennej. Zwiera około 99,9% chlorku sodu. Jej wartość spożywcza jest pogorszona o brak mikroelementów występujących w naturalnej soli kamiennej, natomiast smak poprawiony, bardziej słony w porównaniu z solą kamienną, która może mieć posmak gorzkawy.

Sól morskaSól morska

Obok soli kamiennej jest to najbardziej rozpowszechniona sól, dostępna w wielu sklepach. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ soli otrzymywany jest z wody morskiej, poprzez odparowanie słoneczne, tworząc kryształy zwane halitem. Bogata jest w jod, wpływa korzystnie na funkcjonowanie tarczycy i metabolizm.

Sól różowa z Himalajów

Różowa sól z Himalajów

Pozyskiwana w największych kopalniach soli na świecie w miejscowości Kewra, które datuje się na około 200 milionów lat. Uważana jest za najczystszą sól na świecie, ponieważ pochodzi z czasów ery jurajskiej, kiedy świat był jeszcze w stanie nienaruszonym.  Posiada ona najwyższe stężenie minerałów, co sprawia, że jest najbardziej wartościowa ze wszystkich jej rodzajów soli. Jej smak jest bardzo delikatny i słodkawy. Sól himalajska nadaje się głównie do surowych warzyw, ryb, tatara, ale łączy się dobrze z większością potraw. Sól różowa z Himalajów znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym, w SPA, ma właściwości obniżające ciśnienia krwi, usuwa toksyny i stymuluje krążenie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *