Opublikowano:

Tradycyjne potrawy na Wielkanoc

Wielkanocny stół, czy u Ciebie znajdują się tradycyjne wielkanocne potrawy?Co roku spotykając się przy wielkanocnym stole z rodziną, możemy skosztować różnych wspaniałych potraw przygotowywanych przez nas samych. Dlaczego akurat te potrawy jemy na Wielkanoc?

Jak co roku w święta na stole można znaleźć sernik, mazurek, żurek i wiele innych potraw. Te trzy wymienione to jedne z najczęściej spotykanych potraw.

 

Sernik – historia tego serowego ciasta sięga do początków naszej ery, gdy to w starożytnej Grecji i Rzymie kosztowano te wspaniałe ciasto. W XIX w. przypadkiem odkryty i do dziś produkowany serek Philadelphia, który pozwolił zmodyfikować przepis na sernik. Tak zwany „sernik nowojorski” funkcjonuje do dziś. Dla najbardziej tradycjonalnych – sernik z krajów niemieckojęzycznych, który zwany jest „wiedeńskim”. Do tej wersji dodaje się sporą ilość bakalii. U nas i w wielu innych regionach to tradycyjny wypiek na Wielkanoc.

Mazurek – to już ciasto z kuchni polskiej, które piecze się głównie w okresie Wielkanocy. Najczęściej składane z dwóch różnych warstw ciasta: kruchej, biszkopotowo-tłuszczowej czy też orzechowej. Ciasta te wypiekane są od wielu lat. Jeden z autorów pierwszych książek kucharskich z czasów kiedy, Polska była pod zaborami podaje przepis na mazurka marcepanowego. Również warto wspomnieć, że jest to tradycyjny produkt województwa kujawsko-pomorskiego.

Żurek, czyli zupa przyrządzana z zakwasu z razowej mąki żytniej, która ma charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność naszej kuchni, ale tą zupą mogą się pochwalić również Białorusini czy nasi południowi sąsiedzi, czyli Czesi i Słowacy. W naszych domach często gotowana z białą kiełbasą. Podajemy go zazwyczaj również z gotowanymi jajkami.

A Ty, jakie tradycyjne potrawy spożywasz w Wielkanoc z rodziną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *