Opublikowano:

Wanilia – ciekawostki i zastosowanie

Zaraz po szafranie i przed kardamonem jest trzecią najdroższą przyprawą świata. Intensywnie pachnąca wanilia, najczęściej spotykana w postaci  słynnych lasek wanilii. Co sprawia, że jest tak droga? Dlaczego jest tak popularna w Europie?

Wcześniej rosnąca dziko w tropikalnych lasach Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej, obecnie największe uprawy tej rośliny można znaleźć na Madagaskarze oraz w Indonezji. Do początku XVIII wieku monopolistą w produkcji był Meksyk, ponieważ tam żyły pszczoły bezżądłowe, które zapylały wanilię. Odkrycie ręcznego sposobu zapylania pozwoliło na możliwość rozwoju produkcji wanilii w innych krajach.

Skomplikowany proces zapylania, długie owocowanie (3 lata) oraz odpowiednie przygotowanie, czyli zebranie przed pełną dojrzałością, fermentacja oraz suszenie, aby można było uzyskać wszystkim znane laski wanilii. To powoduje, że cena tej przyprawy sięga nawet powyżej 200 dolarów za kilogram. W taki sposób przygotowane laski wanilii zawierają wanilinę, czyli substancję która odpowiada, za jej zapach.

Do Europy laski wanilii przywieźli ze sobą w hiszpańscy konkwistadorzy. Prawdopodobnie wanilia pojawiła się na Starym Kontynencie ze sprawą Hernana Corteza, który został poczęstowany przez Azteków ich królewskim napojem o nazwie Tlilxochitl. Cortez był tak zachwycony aromatem i smakiem specjału, że od razu postanowił poznać tajemnicę jego wyjątkowości. Okazało się, że drink doprawiano nieznaną w Europie wanilią, którą Aztecy płacili podatki. Dziś przyprawa ta stanowi jeden z najpopularniejszych dodatków do wyrobów cukierniczych. Oprócz tego stosuje się ją do produkcji różnego rodzaju środków kosmetycznych.

Wanilia jest jednym z najważniejszych przypraw w słodkich daniach. Nawet niewielka ilość wanilii nadaje wyjątkowego smaku i zapachu licznym deserom. Świetnie komponuje się ona z czekoladą, warto spróbować gorącej czekolady z domieszką tejże przyprawy. Wanilią równie dobrze można doprawić domowe wypieki – świetnie sprawdza się ona chociażby w przypadku ciast drożdżowych, serników, mazurków, biszkoptów itp.. Z pewnością wanilię warto dodać do różnego rodzaju słodkich kremów oraz lodów. Nadaje się również do przyprawiania kawy czy alkoholowych likierów. Laski wanilii dobrze smakują także z deserami owocowymi. W sztuce kulinarnej wykorzystywane są nie tylko same owoce egzotycznego pnącza, ale również uzyskane z niego proszki, olejki oraz tzw. cukier waniliowy (lub jego tańszy zamiennik – cukier wanilinowy).

Uważa się między innymi, że wanilia wykazuje działanie pobudzające. Bardzo prawodopodobne, że odpowiedzialne za to są związki chemiczne zawarte w wysuszonych owocach rośliny – glikozyd waniliny oraz glikozyd alkoholu waniliowego. Również dowiedziono, że przyprawa opóźnia procesy starzenia się, poprawia krążenie oraz łagodzi niestrawność. Bardzo często wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym – wanilia dodawana jest do kremów, perfum, mydeł, balsamów i innych kosmetyków. Do mniej znanych zastosowań wanilii należy aromatyzowanie wyrobów tytoniowych – cygar czy papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *